INSTAGRAM

Instagram

czytam pierwszy

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

środa, 14 marca 2018

Oprah - kobieta, która zmieniła ....


#czytelniczeigrzyska2018 #taniaksiążkapl

Etap 3 19/30   Ulubiony gatunek (biografie)
Kitty Kelley – OPRAH



To nie jest zwykła biografia pełna suchych faktów - to kryminał oparty na faktach. Ciężko jest napisać biografie o kobiecie, która strzeże prywatności jak lew, a swoim współpracownikom każe podpisywać klauzulę poufności. Na szczęście nie zawsze da się kontrolować emocje i nie każdy podpisał klauzulę milczenia. Dzięki temu powstała książka, która mogłaby być podstawą do napisania dobrego thrillera.
Do tej pory znałam ją, jako prezenterkę telewizyjną, która przeprowadzała wywiady z moimi ulubionymi artystami. Wiedziałam, że kilka razy zagrała w filmie i miała własną gazetą i jest cholernie bogata.  Ale Że była molestowana, wychowała się w rodzinie, w której nie czuła się kochana, urodziła dziecko w wieku 14 lat, które zmarło. 
Oprah zawsze uśmiechnięta, która sprawiała wrażenie ciepłej i miłej tak naprawdę zakładała maskę. Poza kamerami nadmiernie kontrolująca i idąca po trupach kobieta. Nie mnie jest oceniać jej charakter i to, jaka jest bo mimo wszystko osiągnęła więcej niż większość z nas by zrobiła w ciągu 10-ciu pokoleń. 5-cio letnie dziewczynki marzą, aby być piosenkarkami, modelkami i myślą o tym, ze będą bogate. Oprah już wtedy mówiła, ze nie chce być bogata, ale że będzie najbogatszą czarnoskórą kobietą na tym świecie.
Dużo zarobiła, ale tez mnóstwo pieniędzy wydała na cele dobroczynne. Owszem zarzucają jej, ze robiła to żeby podnieść oglądalność show, żeby uspokoić własne sumienie- moim zdaniem każdy pretekst jest dobry by pomagać. 
Książka liczy 700 stron i jedyna wada jest jej wymiary i to, że jest ciężka i się przez to źle czyta. 500 stron to biografia, 100 to jej bibliografia a ostatnie 100 stron to nazwiska osób, które pojawiły się w książce. Mimo, ze top biografia to w większość czyta się tą książkę jak dobry kryminał. Oprócz kilku stron z suchymi faktami (jak daty, nazwiska) to opowieść o „niegrzecznie” dziewczynce. Powiem, ze niektóre historie mogłyby konkurować z niejednym Thrillerem Mroza.
Jest sporo pięknych cytatów, które można wykorzystać w życiu :











„w pojedynkę nikt niczego nie działa – każdy, kto osiągnął w życiu jakikolwiek sukces, zrobił to, ponieważ w pewnym momencie ktoś wyciągnął do niego rękę. To, co dziś wydaje się nam błędnym kołem przekazywanym z pokolenia na pokolenie biedy i desperacji, można zmienić, o ile wszyscy zechcemy być światłem dla drugiej osoby. Kiedy czegoś się nauczysz, przekaż tą wiedzę dalej. Kiedy cos dostaniesz – podziel się tym. Tak zmienia się świat. Życie za życiem, rodzinę za rodziną.”
Oprah mimo, ze osiągnęła sukces wie, że w jej życiu nic by się nie ułożyło gdyby nie osoby, które spotkała na swojej drodze. Jeśli ktoś ci mówi, że do osiągnięcia pracy wystarczy tylko ciężka praca – to się myli. Bez odrobiny szczęścia nic się nie wydarzy. To jak z pestką brzoskwini, która wyląduje na asfalcie – cokolwiek by nie zrobiła nie wyrośnie z niej roślina. I ja się z tym zgadzam.
Czy ktoś ją lubi czy nie – to trzeba jej przyznać, ze jej historia to doskonała historia od pucybuta do milionera. W książce też jest motyw rasizmu. Od grupy ku-klux-klan do faworyzowania czarnoskórej społeczności przez sama Oprah.

polecam ;)))

1 komentarz: